PRZEWODNIK DLA POLSKICH EMITENTÓW PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
WYKUP PAPIERÓW DŁUŻNYCH (INNYCH NIŻ OBLIGACJE SKARBU PAŃSTWA)
Wykup papierów dłużnych następuje poprzez wypłatę nominału lub dyskonta.
Wymiana informacji dotyczących wypłaty świadczeń z tytułu wykupu papierów dłużnych pomiędzy emitentem a Krajowym Depozytem odbywa się poprzez aplikację internetową Wypłata świadczeń dostępną w Systemie Obsługi Emitentów na stronie www.kdpw.pl w zakładce Emitenci. Oznacza to, że emitent jest zobowiązany do przekazania w sposób elektroniczny informacji dotyczącej terminów i kwoty wypłaty świadczenia z tytułu wykupu papierów dłużnych.
Dostęp do aplikacji Wypłata świadczeń wymaga uzyskania certyfikatu elektronicznego, który zapewni bezpieczne korzystanie z aplikacji.
Skrócony opis uzyskania dostępu do aplikacji Wypłata ŚwiadczeńInstrukcja użytkownika – dostęp do Systemu Obsługi Emitentów Stosowane Regulacje - § 117 Szczegółowych Zasad Działania KDPW S.A.
Używane skróty:
- D – dzień ustalenia prawa do wykupu (dzień na koniec, którego są ustalani uprawnieni do wypłaty świadczeń)
- W – dzień wypłaty świadczeń z tytułu wykupu (dzień wynikający z warunków emisji papierów wartościowych lub uchwały emisyjnej)
- P – dzień płatności (dzień, w którym środki mają być wypłacone, jeżeli dzień W przypada w sobotę lub dzień wolny od pracy
Przy ustalaniu terminów obsługi wykupu powinny być stosowane następujące zasady:
- zdarzenie wykupu powinno zostać zarejestrowane poprzez aplikację internetową nie później niż 5 dni roboczych przed dniem ustalenia prawa do wykupu (D-5)
- dzień wypłaty (płatności) powinien przypadać nie wcześniej niż piątego dnia roboczego po dniu D (D+5),
PROCES WYPŁATY ŚWIADCZEŃ Z TYTUŁU WYKUPU REALIZOWANY ZA POŚREDNICTWEM KDPW
nie później niż D–5 (roboczych) |
EMITENT rejestruje zdarzenie wykupu poprzez aplikację internetową Wypłata Świadczeń dostępną w Systemie Obsługi Emitentów w zakładce Emitenci Informacja o przyjętym do obsługi zdarzeniu jest przesyłana do Uczestników KDPW |
dzień D |
Dzień ustalenia prawa |
dzień W – 1 (robocze) |
Udostępnienie na stronie internetowej wezwania ostatecznego |
dzień W |
Dzień wykupu papierów dłużnych – Emitent do godz. 11.30 przekazuje na rachunek Krajowego Depozytu środki na wypłatę świadczeń Jeżeli emitent prześle do KDPW S.A. inną kwotę niż została wskazana w wezwaniu ostatecznym konieczne jest wskazanie szczegółowego sposobu rozdziału przelanych środków (§112 SZD). |
REJESTRACJA ZDARZENIA
Nie później niż 5 dni roboczych przed dniem ustalenia praw (D-5) emitent dokonuje rejestracji zdarzenia wypłaty świadczeń z tytułu wykupu w Systemie Obsługi Emitentów – Wypłata świadczeń dostępnym na stronie internetowej www.kdpw.pl
Wprowadzone dane są przesyłane do systemu Krajowego Depozytu – kdpw_stream
Jeżeli wykup ma nastąpić przed terminem zapadalności określonym w Warunkach emisji i dotyczy wszystkich papierów wartościowych oznaczonych danych kodem ISIN emitent rejestrując zdarzenie wykupu powinien wskazać, iż jest to wykup przedterminowy.
POTWIERDZENIE ZAREJESTROWANIA ZDARZENIA
Emitent otrzymuje drogą mailową informację potwierdzającą zarejestrowania zdarzenia wykupu w KDPW – informacja jest wysyłana do wszystkich osób, które mają ważny certyfikat uprawniający do obsługi wypłaty świadczeń
MODYFIKACJA ZDARZENIA
Modyfikacja zdarzenia jest możliwa do dnia ustalenia prawa do godz. 17.55. Jednakże, modyfikacja nie może dotyczyć dnia ustalenia praw (D) oraz kodu ISIN, którym oznaczone są papiery wartościowe będące przedmiotem świadczenia.
Instrukcja użytkownika - obsługa aplikacji Wypłata Świadczeń
WYCOFANIE ZDARZENIA
Zdarzenie może być wycofane do drugiego dnia przed dniem płatności W(P)-2 do godz. 17.55.
Instrukcja użytkownika - obsługa aplikacji Wypłata Świadczeń
WEZWANIE OSTATECZNE
Wezwanie ostateczne do wniesienia środków na wykup jest udostępniane emitentowi na stronie internetowej w dniu poprzedzającym dzień płatności świadczenia W(P)-1. Wezwanie ostateczne jest dostępne do wydruku po zalogowaniu się do Systemu Obsługi Emitentów na stronie internetowej kdpw i może być pobierane kilka razy. Do emitenta nie jest wysyłane wezwanie w formie papierowej.
W wezwaniu wskazane są następujące informacje:
- termin przekazania przez emitenta środków pieniężnych (dzień i godzina),
- kwota świadczenia,
- numery rachunków bankowych KDPW S.A.,
- kod zlecenia i dodatkowe informacje o zleceniu płatniczym,
- kwota podatku dochodowego do odprowadzenia przez emitenta (dotyczy osób prawnych zagranicznych przy obligacjach dyskontowych), która powinna zostać odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- lista uczestników KDPW pośredniczących w wypłacie świadczenia zagranicznym osobom prawnym, jeśli takie osoby będą brały udział w wypłacie świadczenia
ZASILENIE RACHUNKU ŚRODKAMI NA WYKUP
W wezwaniu do wniesienia środków wskazane są dwa rachunki KDPW. Emitent dokonuje przelewu środków na wypłatę na jeden z nich.
Uwaga: nie wszystkie systemy bankowości elektronicznej są przygotowane do realizacji przelewu na rachunek umiejscowiony w centrali NBP.
1. Rachunek bankowy KDPW prowadzony w Departamencie Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego (centrala NBP);
Aby zasilić rachunek KDPW emitent składa przelew:
- w banku prowadzącym rachunek emitenta podając informację o kodzie tytułu zlecenia "524" (albo „664” w przypadku banków) oraz informację dodatkową o nazwie emitenta i rodzaju wpłaty. Bank realizuje przelew poprzez system SORBNET, albo
- poprzez system bankowości elektronicznej tzw. home banking, udostępniony przez bank prowadzący rachunek emitenta podając w tytule przelewu nazwę emitenta i rodzaj wpłaty.
2. Rachunek bankowy KDPW prowadzony w ING Bank Śląski SA;
Aby zasilić rachunek KDPW emitent składa przelew
- w banku prowadzącym rachunek emitenta podając w tytule przelewu informację o nazwie emitenta i rodzaju wpłaty, albo
- poprzez system bankowości elektronicznej tzw. home banking, udostępniony przez bank prowadzący rachunek emitenta podając w tytule przelewu informację o nazwie emitenta i rodzaju wpłaty.
WYPŁATA ŚRODKÓW
W dniu płatności W(P) do godz. 11.30 emitent stawia do dyspozycji Krajowego Depozytu kwotę świadczenia przeznaczoną na wypłatę świadczeń. Kwota ta jest przez Krajowy Depozyt niezwłocznie przesyłana na rachunki bankowe wskazane przez uczestników bezpośrednich. Uczestnicy przekazują otrzymane środki na rachunki uprawnionych obligatariuszy.
Jeżeli emitent prześle do KDPW S.A. inną kwotę niż została wskazana w wezwaniu ostatecznym konieczne jest wskazanie szczegółowego sposobu rozdziału przelanych środków (§112 SZD). Informacja o sposobie rozdzielenia środków na wypłatę powinna być przesłana do KDPW w formie papierowej najpóźniej w dniu płatności do godz. 11.30 i zawierać kody uczestników KDPW oraz kwoty świadczenia, o które należy skorygować należności dla danego uczestnika.
POTWIERDZENIE WYPŁATY
Po dokonaniu wypłaty przez Krajowy Depozyt emitent otrzymuje drogą mailową informację, że wypłata została zrealizowana.
WYREJESTROWANIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
Po wypłaceniu pełnej kwoty świadczenia wynikającej z wykupu papierów dłużnych Krajowy Depozyt dokonuje wyrejestrowania wykupionych papierów wartościowych z kont uczestników.
FAKTURA
Faktura za przeprowadzenie operacji jest naliczana zgodnie z Tabelą Opłat pobieranych od emitentów zawartą w Regulaminie KDPW i jest wysyłana drogą pocztową.
Skrócony opis uzyskania dostępu do aplikacji internetowej – Wypłata Świadczeń
System Obsługa Emitentów jest dostępny na stronie internetowej Krajowego Depozytu www.kdpw.pl, w zakładce Emitenci. Wymiana informacji w zakresie obsługi Walnych Zgromadzeń oraz Wypłaty Świadczeń odbywa się poprzez stosowne aplikacje internetowe i wymaga posiadania certyfikatu elektronicznego wydanego przez Centrum Autoryzacji KDPW.
W celu uzyskania certyfikatu elektronicznego osoba upoważniona przez emitenta (dalej: użytkownik), po uprzednim sprawdzeniu minimalnych wymagań systemowych określonych w Instrukcji użytkownika – dostęp do Systemu Obsługi Emitentów, powinna:
- wejść na stronę internetową www.kdpw.pl w zakładkę Emitenci do Systemu Obsługi Emitentów
- wypełnić i wysłać, dostępny tam, odpowiedni formularz certyfikacyjny;
(po wysłaniu tego formularza użytkownik powinien od razu otrzymać potwierdzenie przyjęcia przez KDPW zgłoszenia wraz z danymi dot. kodu aktywacyjnego w formie komunikatu na ekranie)
- po otrzymaniu drogą mailową informacji zawierającej kod aktywacyjny oraz oświadczenie do wniosku certyfikacyjnego – wydrukować i wypełnić załączone oświadczenie do wniosku certyfikacyjnego
- podpisane zgodnie z reprezentacją Emitenta oświadczenie do wniosku certyfikacyjnego powinno być dostarczone w oryginale do Krajowego Depozytu (podpisy będą weryfikowane z posiadaną przez KDPW kartą wzorów podpisów emitenta, w przypadku zmian dot. osób uprawnionych, należy zaktualizować i dostarczyć do KDPW nową kartę wzorów podpisów i aktualny odpis z KRS-u)
Po akceptacji oświadczenia w KDPW, do użytkownika przesłana zostanie wiadomość mailowa z linkiem do certyfikatu elektronicznego
Instrukcja użytkownika – dostęp do Systemu Obsługi Emitentów
W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa wymienianych danych pobrany certyfikat elektroniczny powinien zostać wyeksportowany do pliku i zabezpieczony hasłem
Instrukcja użytkownika – dostęp do Systemu Obsługi Emitentów
Po zainstalowaniu certyfikatu oraz poprawnym zalogowaniu się do odpowiedniej aplikacji użytkownik ma możliwość:
- Zarejestrowania zdarzenia
- Modyfikacji lub odwołania już zarejestrowanego zdarzenia
- Pobrania wezwania wstępnego i ostatecznego do wniesienia środków na wypłatę świadczeń
- Przeglądania etapów realizacji zdarzenia
- Przeglądania historycznych zdarzeń