Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręSamorządy, które emitują obligacje, muszą uzyskać kod LEI

Emitenci obligacji, w tym jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz podmioty, które prowadzą ewidencję obligacji, w tym obligacji komunalnych, mają obowiązek raportowania do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych informacji o aktualnym stanie emisji obligacji wyemitowanych i niewykupionych na dzień 30 grudnia 2019 r. Aby JST lub podmioty prowadzące ewidencję mogły zgłosić te informacje do KDPW, muszą posiadać kod LEI. Kod ten można w szybki i łatwy sposób uzyskać w KDPW.

Kod LEI (Legal Entity Identifier) to unikalny identyfikator podmiotu prawnego nadawany przez lokalne agencje kodujące (LOU) akredytowane przez Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF).

KDPW jest jedynym polskim, certyfikowanym podmiotem uprawnionym do nadawania kodów LEI.

Jak uzyskać kod LEI w KDPW? W bardzo prosty sposób, poprzez aplikację dostępną na stronie https://lei.kdpw.pl
Wystarczą 4 kroki: 
  • Krok 1: Zarejestruj konto
  • Krok 2: Wypełnij formularz
  • Krok 3: Złóż wniosek
  • Krok 4: Dokonaj płatności i odbierz kod LEI Opłata z tytułu nadania w KDPW kodu LEI i jego ważności za pierwszy rok wynosi 330 zł netto, a z tytułu odnowienia kodu LEI na kolejny rok wynosi jedynie 230 PLN netto. Do każdej ze stawek należy doliczyć 43 zł netto z tytułu opłaty na rzecz GLEIF, czyli podmiotu kontrolującego ogólnoświatowy system nadawania kodów LEI.

Wymóg posiadania przez JST kodów LEI wynika z regulacji prawnych. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. z 2018 poz. 2243 z późn. zm.) wprowadza obowiązek uzyskania kodu LEI przez emitentów obligacji, nowo emitowanych, jak i tych wyemitowanych przed 1 lipca 2019 r. Kod ten będzie wykorzystywany do raportowania informacji o wyemitowanych obligacjach do Krajowego Depozytu. Bez kodu LEI raportowanie nie będzie możliwe.

Wymieniona ustawa obliguje do udostępniania do publicznej wiadomości informacji o nieumorzonych obligacjach wyemitowanych przez poszczególnych emitentów, w tym JST. Informacje o tym, czy emitent papierów wartościowych wypłaca wynikające z nich świadczenia (takie jak np. odsetki z obligacji) oraz czy terminowo obsługuje wykupy papierów wartościowych, są dostępne publicznie pod adresem www.rze.infoi mają na celu poprawę bezpieczeństwa na rynku kapitałowym.

Informacje dotyczące wniosku, procedury i kosztów ubiegania się o kod LEI, dostępne są na stronie KDPW https://lei.kdpw.pl

Ostatnia aktualizacja: 13-12-2019 Do góry